Sports

2022 U23, UWW U20 Junior World Team Tests – Wrestling Event

2022 U20 MFS World Team

57 kg: Jore Volk

61 kg: Nic Bouzakis

65 kg: Vince Cornella

70 kg: Mitchell Mesenbrink

74 kg: Alex Facundo

79 kg: Brayden Thompson

86 kg: Bennett Berge

92 kg: Jaxon Smith

97 kg: Ben Kueter

125 kg: Nick Feldman


Finals Round 1

57: Jore Volk MN (Pinnacle Wrestling Club) VPO1 Troy Spratley TX (Texas Pride Wrestling Club), 4-2

61: Jesse Mendez IN (Region Wrestling Academy) VPO1 Nic Bouzakis PA (Pennsylvania), 14-6

65: Carter Young OK (Cowboy RTC) VPO1 Vince Cornella CO (Spartan Combat RTC), 4-3

70: Mitchell Mesenbrink WI (Askren Wrestling Academy) VPO1 Levi Haines PA (M2 Training Center), 2-2

74: Alex Facundo MI (Nittany Lion Wrestling Club) VSU Jack Thomsen IA (Jackrabbit Wrestling Club), 10-0 2:19

79: Brayden Thompson IL (Illinois) VPO1 Luca Augustine PA (Pittsburgh Wrestling Club), 3-1

86: Samuel Fisher VA (Southeast Regional Training Center, Inc) VPO1 Bennett Berge MN (Pinnacle Wrestling Club), 11-6

92: Jaxon Smith GA (Dmv Rtc) VPO1 Silas Allred IN (Nebraska Wrestling Training Center), 13-6

97: Ben Kueter IA (Sebolt Wrestling Academy) VPO Noah Pettigrew GA (The Storm Wrestling Center), 5-0

125: Nicholas Feldman PA (Ohio Regional Training Center) VFA Hunter Catka PA (Southeast Regional Training Center, Inc), 7-0 3:39

Finals Round 2

57: Troy Spratley TX (Texas Pride Wrestling Club) VPO1 Jore Volk MN (Pinnacle Wrestling Club), 6-3

61: Nic Bouzakis PA (Pennsylvania) VPO1 Jesse Mendez IN (Region Wrestling Academy), 12-7

65: Vince Cornella CO (Spartan Combat RTC) VPO1 Carter Young OK (Cowboy RTC), 12-10

70: Mitchell Mesenbrink WI (Askren Wrestling Academy) VPO1 Levi Haines PA (M2 Training Center), 7-2

74: Alex Facundo MI (Nittany Lion Wrestling Club) VSU Jack Thomsen IA (Jackrabbit Wrestling Club), 12-0 1:35

79: Brayden Thompson IL (Illinois) VPO1 Luca Augustine PA (Pittsburgh Wrestling Club), 2-2

86: Bennett Berge MN (Pinnacle Wrestling Club) VSU1 Samuel Fisher VA (Southeast Regional Training Center, Inc), 3-13 4:48

92: Jaxon Smith GA (Dmv Rtc) VSU Silas Allred IN (Nebraska Wrestling Training Center), 10-0 1:34

97: Ben Kueter IA (Sebolt Wrestling Academy) VPO Noah Pettigrew GA (The Storm Wrestling Center), 7-0

125: Nicholas Feldman PA (Ohio Regional Training Center) VPO Hunter Catka PA (Southeast Regional Training Center, Inc), 5-0

Finals Round 3

57: Jore Volk MN (Pinnacle Wrestling Club) VPO1 Troy Spratley TX (Texas Pride Wrestling Club), 5-5

61: Nic Bouzakis PA (Pennsylvania) VSU1 Jesse Mendez IN (Region Wrestling Academy), 4-15 4:54

65: Vince Cornella CO (Spartan Combat RTC) VPO1 Carter Young OK (Cowboy RTC), 4-1

86: Bennett Berge MN (Pinnacle Wrestling Club) VSU Samuel Fisher VA (Southeast Regional Training Center, Inc), 11-0 4:21


Challenge Finals

57: Jore Volk MN (Pinnacle Wrestling Club) VPO1 Cooper Flynn TN (Southeast Regional Training Center, Inc), 5-2

61: Jesse Mendez IN (Region Wrestling Academy) VSU1 Emilio Ysaguirre, jr. AZ (Arizona), 2/12 4:37

65: Carter Young OK (Cowboy RTC) VPO1 Ryan Jack NC (Wolfpack Wrestling Club), 11-5

70: Levi Haines PA (M2 Training Center) VSU1 Hunter Garvin IA (Big Game Wrestling Club), 4-14 5:49

74: Jack Thomsen IA (Jackrabbit Wrestling Club) VSU1 Braeden Scoles WI (Askren Wrestling Academy), 12-2 3:13

79: Brayden Thompson IL (Illinois) VPO1 Joshua Barr MI (Team Donahoe Wrestling Club), 4-1

86: Bennett Berge MN (Pinnacle Wrestling Club) VPO1 Tate Picklo OK (Oklahoma Regional Training Center), 5-2

92: Silas Allred IN (Nebraska Wrestling Training Center) VFA Martin Cosgrove NJ (New Jersey), 10-2 4:18

97: Noah Pettigrew GA (The Storm Wrestling Center) VSU Zak Taylor OH (Nebraska Wrestling Training Center), 11-0 0:51

12: 5Hunter Catka PA (Southeast Regional Training Center, Inc) VSU1 Josiah Hill CA (Arkansas Regional Training Center), 3-14 5:27


semifinals

57: Cooper Flynn TN (Southeast Regional Training Center, Inc) VPO1 Richard Figueroa ii CA (Sunkist Kids Wrestling Club), 3-2

57: Jore Volk MN (Pinnacle Wrestling Club) VPO1 Nathanael Jesuroga IA (Sebolt Wrestling Academy), 4-3

61: Jesse Mendez IN (Region Wrestling Academy) VFA Grigor Cholakyan CA (Sunkist Kids / Monster Garage), 9-0 1:49

61: Emilio Ysaguirre, jr. AZ (Arizona) VPO1 Dylan Chappell PA (Buffalo Valley Regional Training Center), 9-4

65: Ryan Jack NC (Wolfpack Wrestling Club) VPO1 Caleb Larkin AZ (Thorobred Wrestling Club), 7-1

65: Carter Young OK (Cowboy RTC) VPO Tagen Jamison TX (Texas Pride Wrestling Club), 7-0

70: Hunter Garvin IA (Big Game Wrestling Club) VSU1 Caleb Rathjen IA (Hawkeye Wrestling Club), 16-5 5:20

70: Levi Haines PA (M2 Training Center) VSU1 Jordan Williams OK (Cowboy RTC), 12-1 5:39

74: Jack Thomsen IA (Jackrabbit Wrestling Club) VPO1 Aiden Riggins IA (Sebolt Wrestling Academy), 4-2

74: Braeden Scoles WI (Askren Wrestling Academy) VPO1 Erik Gibson PA (Pennsylvania), 14-8

79: Brayden Thompson IL (Illinois) VPO1 Rocco Welsh PA (Young Guns Wrestling Club), 6-4

79: Joshua Barr MI (Team Donahoe Wrestling Club) VPO1 James Rowley OR (Mat Sense Wrestling), 14-6

86: Bennett Berge MN (Pinnacle Wrestling Club) VSU1 Nathan Haas CA (Nebraska Wrestling Training Center), 5-16 5:17

86: Tate Picklo OK (Oklahoma Regional Training Center) VPO1 Brian Soldano NJ (New Jersey), 8-5

92: Silas Allred IN (Nebraska Wrestling Training Center) VPO1 Evan Bates IN (Wildcat Wrestling Club), 15-12

92: Martin Cosgrove NJ (New Jersey) VPO1 Hayden Walters OR (Oregon), 3-2

125: Josiah Hill CA (Arkansas Regional Training Center) VPO1 Aden Attao ID (Suples Wrestling Club), 17-12

125: Hunter Catka PA (Southeast Regional Training Center, Inc) VSU1 Chase Horne GA (The Storm Wrestling Center), 12-2 4:04


quarterfinals

57: Richard Figueroa ii CA (Sunkist Kids Wrestling Club) VPO1 Sheldon Seymour PA (Lehigh Valley Wrestling Club), 10-6

57: Cooper Flynn TN (Southeast Regional Training Center, Inc) VPO1 Andre Gonzales CA (Poway High School Wrestling), 5-4

57: Jore Volk MN (Pinnacle Wrestling Club) VPO1 Robert Howard NJ (Nittany Lion Wrestling Club), 10-3

57: Nathanael Jesurroga IA (Sebolt Wrestling Academy) VPO1 Gary Steen PA (Nittany Lion Wrestling Club), 7-1

61: Jesse Mendez IN (Region Wrestling Academy) VSU Nasir Bailey IL (Illinois), 10-0 2:13

61: Grigor Cholakyan CA (Sunkist Kids / Monster Garage) VFA Kurtis Phipps PA (Buffalo Valley Regional Training Center), 10-7 6:00

61: Emilio Ysaguirre, jr. AZ (Arizona) VSU Carter Bailey CA (Lehigh Valley Wrestling Club), 10-0 1:31

61: Dylan Chappell PA (Buffalo Valley Regional Training Center) VPO1 Kannon Webster IL (Illinois), 15-11

65: Caleb Larkin AZ (Thorobred Wrestling Club) VPO1 Pierson Manville PA (Pennsylvania), 9-5

65: Ryan Jack NC (Wolfpack Wrestling Club) VPO1 Joel Vandervere IL (Wildcat Wrestling Club), 12-4

65: Carter Young OK (Cowboy RTC) VPO1 Jackson Arrington PA (Pennsylvania), 10-4

65: Tagen Jamison TX (Texas Pride Wrestling Club) VPO1 Teague Travis OK (Cowboy RTC), 5-2

70: Caleb Rathjen IA (Hawkeye Wrestling Club) VSU1 Paniro Johnson PA (Cyclone Regional Training Center C-RTC), 18-8 5:32

70: Hunter Garvin IA (Big Game Wrestling Club) VSU Cael Swensen MN (Jackrabbit Wrestling Club), 10-0 0:30

70: Levi Haines PA (M2 Training Center) VSU1 Caleb Henson GA (Georgia), 2/12 5:32

70: Jordan Williams OK (Cowboy RTC) VPO1 Ramon Ramos AZ (Thorobred Wrestling Club), 11-8

74: Jack Thomsen IA (Jackrabbit Wrestling Club) VSU Cole Hansen WI (Askren Wrestling Academy), 12-0 3:54

74: Aiden Riggins IA (Sebolt Wrestling Academy) VFA Derek Fields NC (Wolfpack Wrestling Club), 11-10 2:34

74: Erik Gibson PA (Pennsylvania) VFA Nicco Ruiz CA (California), 8-4 5:03

74: Braeden Scoles WI (Askren Wrestling Academy) VPO1 Zeb Gnida IA ​​(Dubuque Wrestling Club), 14-9

79: Brayden Thompson IL (Illinois) VPO Aaron Ayzerov NJ (New York City RTC), 7-0

79: Rocco Welsh PA (Young Guns Wrestling Club) VPO1 Elise Brown ton TX (Nebraska Wrestling Training Center), 6-1

79: Joshua Barr MI (Team Donahoe Wrestling Club) VPO1 Matthew Singleton GA (Compound Wrestling), 8-5

79: James Rowley OR (Mat Sense Wrestling) VFA Jared Stricker WI (Wisconsin), 6-0 0:55

86: Bennett Berge MN (Pinnacle Wrestling Club) VPO1 Ethan Hatcher OH (Spartan Combat RTC), 11-9

86: Nathan Haas CA (Nebraska Wrestling Training Center) VPO1 Deanthony Parker IL (Illinois), 13-9

86: Tate Picklo OK (Oklahoma Regional Training Center) VPO Caden Rogers PA (Diplomat Wrestling Club), 3-0

86: Brian Soldano NJ (New Jersey) VPO1 Wyatt Voelker IA (Big Game Wrestling Club), 6-3

92: Martin Cosgrove NJ (New Jersey) VSU Gabe Nagel MN (Gopher Wrestling Club – RTC), 10-0 0:54

92: Hayden Walters OR (Oregon) VPO1 Kolby Franklin PA (Pennsylvania), 7-4

92: Evan Bates IN (Wildcat Wrestling Club) VSU Gavin Nelson MN (Simley Wrestling Club), 10-0

92: Silas Allred IN (Nebraska Wrestling Training Center) VPO1 Seth Shumate OH (Wrestling Beast Mode Wrestling), 13-10

125: Josiah Hill CA (Arkansas Regional Training Center) VSU Adley Bufford OK (USA Edmond Freestyle), 10-0 0:59

125: Chase Horne GA (The Storm Wrestling Center) VPO1 Hayden Copass IL (Boilermaker RTC), 10-3

125: Hunter Catka PA (Southeast Regional Training Center, Inc) VPO1 Devon Dawson MN (Beaver Wrestling Club), 11-2

125: Aden Attao ID (Suples Wrestling Club) VFA Ben Kawczynski WI (Wisconsin), 6-2 2:10

Leave a Reply

Your email address will not be published.